45/0 Horizontal Spectrophotometer
YL4580 spectrophotometer is a widely recognized and highly acclaimed excellent product, suitable for measuring reflected colors and color differences in various industries. Uses 45/0 geometric optical structure in accordance with CIE No. 15 and adopts concave grating spectrometry to accurately measure sample reflectance and various colorimetric data; Advanced 45/0 Geometry Drives Accurate Color QC Across Industries
Key Highlights
Optional aperture 2mm/4mm/8mm
3.5-inch TFT color LCD,Capacitive Touch Screen
Sample 20000 Pcs Data memory
SCI and SCE
Repeatability ΔE*ab 0.05; Inter-instrument Error ΔE*ab 0.2
Color management software
One click measurement of various indicators of traffic road signs
YS4580 è uno strumento versatile progettato per la misurazione precisa del colore in varie applicazioni, lo spettrofotometro YS4580 utilizza una struttura ottica geometrica 45/0 (illuminazione anellare di 45 gradi, ricezione di 0 gradi) in conformità con CIE n. 15 e adotta spettrometria a griglia concava per misurare con precisione la riflessione del campione e vari dati colorimetrici; Dotato di una grande apertura di misura di Φ20 mm per segnali stradali, abbinamento dei colori, trasferimento preciso dei colori; Built-in GB2893, colore standard GB / T18833, può essere manualmente personalizzato poligonale rettangolo tolleranza, un pulsante per realizzare la misurazione dei segnali stradali del traffico, linee di marcatura, film riflettente fattore di luminosità e coordinate di cromaticità. Per campioni irregolari con strisce o campioni granulari, lo strumento ha alta precisione e alta stabilità. Il suo sensore ad alta risoluzione garantisce prestazioni affidabili e risultati di misura precisi, rendendolo adatto a compiti come il controllo della qualità del colore, la corrispondenza del colore in fabbrica, facile da usare in laboratorio o sul campo.
1. Bella apparenza e combinazione perfetta con la progettazione della struttura ergonomica;
Struttura ottica geometrica 2.45/0, in conformità con CIE n. 15, GB/T 3978, GB 2893, GB/T 18833, ISO7724/1, ASTM E1164, DIN5033 Teil7, GB 2893, GB/T 18833;
3. Adottare alta vita e bassa potenza combinata sorgente luminosa a LED, compreso UV/escludendo UV;
4.Φ20mm apertura adattarsi a campioni più grandi o campioni irregolari;
5. Gli spettri del campione di misura, i dati accurati del laboratorio, possono essere utilizzati nella corrispondenza del colore e nella trasmissione del colore precisa;
6. Alta configurazione dell'hardware elettronico: schermo a colori reale TFT da 3,5 pollici, schermo tattile capacitivo, griglia concava, rilevatore CMOS dual-array da 256 pixel, ecc.;
7.USB/Bluetooth ®5.0 (compatibile con 2.1) doppia modalità di comunicazione, più adattabile;
Piastra di taratura bianca standard 8.Super resistente alle macchie e stabile;
9. spazio di stoccaggio di grande capacità, può archiviare più di 30.000 dati di prova;
10. Due osservatori standard, modalità di sorgente di luce multiple, sistemi di colori multipli e una varietà di indicatori colorimetrici standard per soddisfare le esigenze di vari clienti per la misurazione del colore;
11. Il software del PC ha estensioni di funzione potenti;
12.Built-in impostazione di tolleranza poligonale standard e specifica gamma di segnaletica del traffico, particolarmente adatto per il fattore di luminosità della segnaletica del traffico e il giudizio delle prestazioni di cromaticità;
YS4580 Spettrofotometro Compatibile con software mobile e PC per sincronizzazione dei dati in tempo reale, archiviazione in cloud e reporting automatizzato, garantiscono un'integrazione senza problemi nelle linee di produzione esistenti. Fidati di 3nh per fornire dati di colore coerenti e accurati che aumentano l'efficienza e elevano la qualità del prodotto in produzione, stampa, tessili, vernici, rivestimenti e altro ancora.
| Model | YS4580 |
| Illumination/Observation system | 45/0(45 ring-shaped illumination, vertical viewing); Comply with CIE No.15,GB/T 3978,GB 2893,GB/T 18833,ISO7724-1,ASTM E1164,DIN5033 Teil7,GB 2893、GB/T 18833 |
| Features | 20mm aperture special design for traffic signs , It is used to measure the brightness factor and color coordinates of traffic signs, markings and reflective films. It contains GB 2893 and GB/T 18833 standard colors. It can customize the rectangular tolerance of polygons manually. It is used for accurate analysis and transmission of laboratory color, also for Fluorescence sample color measurement . Apply in paints, inks, textiles, garments, printing and dyeing, printing etc industries for color transfer and quality control. |
| Integrating Sphere Size | Φ48mm |
| Light Source | Combined LED Light, UV Light |
| Spectral separation device | Concave Grating |
| Detector | 256 Image Element Double Array CMOS Image Sensor |
| Wavelength Range | 400~700nm |
| Wavelength Pitch | 10nm |
| Half Bandwidth | 10nm |
| Reflectance Range | 0~200% |
| Measuring Aperture | Φ20mm |
| Color Space | CIE LAB,XYZ,Yxy,LCh,CIE LUV,s-RGB,HunterLab,βxy,DIN Lab99 Munsell(C/2) |
| Color Difference Formula | ΔE*ab,ΔE*uv,ΔE*94 ,ΔE*cmc(2:1),ΔE*cmc(1:1) ,ΔE*00, DINΔE99, ΔE(Hunter) |
| Other Colorimetric Index | Spectrum Reflectance Rate, WI(ASTM E313-00,ASTM E313-73,CIE/ISO,AATCC,Hunter,TaubeBergerStensby), YI(ASTM D1925,ASTM E313-00,ASTM E313-73) Metamerism Index Mt, Staining Fastness, Color Fastness, Strength (dye strength, tinting strength), Opacity 8-degree Gloss, 555 Index,Blackness(My,dM), Color Density CMYK(A,T,E,M), Tint(ASTM E313-00),Munsell(Some functions are realized through the computer) |
| Observer Angle | 2°/10° |
| Illuminant | D65,A,C,D50,D55,D75,F1,F2(CWF),F3,F4,F5,F6,F7(DLF),F8,F9,F10(TPL5),F11(TL84),F12(TL83/U30),B,U35,NBF, ID50,ID65,LED-B1,LED-B2,LED-B3,LED-B4,LED-B5,LED-BH1,LED-RGB1,LED-V1,LED-V2,LED-C2,LED-C3,LED-C5, Light source can be customized(a total of 41 kinds of light sources, some of which are realized through the host computer/APP) |
| Display Data | Spectrogram/Values, Chromaticity Values, Color Difference Values/Graph, Pass/Fail Result, Color Offset |
| Measurement Time | About 1.5s |
| Repeatability | Spectral reflectance: Standard deviation within 0.1% (400 nm to 700 nm: within 0.2%) Chromaticity value:within ΔE*ab 0.04 ( When a white calibration plate is measured 30 times at 5 second intervals after white calibration) |
| Inter-instrument Error | Within ΔE*ab 0.2 (Average for 12 BCRA Series II color tiles) |
| Measurement mode | Single Measurement, Average Measurement(2-99) |
| Size(L*W*H) | 184*77*105mm |
| Weight | About 600g |
| Power source | Li-ion battery. 5000 measurements within 8 hours |
| Illuminant Life Span | 5 years, more than 3 million times measurements |
| Display | 3.5-inch TFT color LCD, Capacitive Touch Screen |
| Interface | USB,Bluetooth®5.0 |
| Data memory | Standard 1000 Pcs, Sample 30000 Pcs |
| Language | Chinese Simplified, Chinese Traditional, English, French, Portuguese, Russian, Spanish, Italian, German |
| Working Environment | Temperature: 0~40℃; Humidity: 0~85% (No Condensation);altitude: less than 2000 m |
| Storage Environment | Temperature: -20~50℃; Humidity: 0~85% (No Condensation)) |
| Standard Accessory | Power Adapter, USB Cable, Built-in li-ion battery, User Manual, software(download from the website)White and Black Calibration Board, Protective Cover. |
| Optional Accessory | Micro Printer, Powder Test Box, Universal test components, Locating Plate |
| Notes: The specifications are subject to change without notice. | |
FAQ su Spectrophotometer
Un colorimetro o spettrofotometro dovrebbe essere utilizzato per misurare il colore di una soluzione. Lo strumento dirige la luce attraverso il liquido e quantifica l'assorbinza a determinate lunghezze d'onda. I valori ottenuti indicano l'intensità del colore della soluzione e, per impostazione predefinita, la concentrazione della soluzione.
Tecnologia di Threenh con eccellente servizio dopo la vendita, Generalmente, la nostra garanzia dello strumento dello spettrofotometro è di un anno (periodo di supporto aggiuntivo di 3 anni). All'interno del periodo di garanzia, possiamo offrire supporto tecnico e parti a parti cambiano, necessariamente, i nostri ingegneri possono andare al vostro posto per un migliore supporto. Il nostro strumento ha Dipartimento post-vendita professionale, se avete qualsiasi problema tecnico o domanda con le nostre merci benvenuto a contattarci.
The main instruments used to detect color are spectrophotometers and colorimeters (including photoelectric integrating colorimeters).
Spectrophotometer: High-precision option. It analyzes the full visible light spectrum to measure color accurately. Suitable for complex scenarios like textured surfaces, special effect colors, or batch consistency checks in industries such as paint and coatings.
Colorimeter (Photoelectric Integrating Colorimeter): Cost-effective and portable. It uses RGB filters to measure tristimulus values directly. Ideal for quick color difference detection in simple applications. Key Selection Tip Choose based on accuracy needs: use a spectrophotometer for high-precision color measurement, and a colorimeter for fast, basic color difference checks.
Nella maggior parte del tempo, abbiamo lo stock dello spettrofotometro in fabbrica. Generalmente è 1-3 giorni lavorativi dopo il pagamento confermato. Dopo aver spedito, ti invieremo via email il numero di tracciamento. Puoi controllare lo stato di spedizione del tuo ordine sul sito web. Se avete bisogno urgente, possiamo considerare di fare un accordo speciale per voi.
When detecting color differences, the first factors to consider when selecting a light source include its stability, directionality, lifespan, and the effectiveness of the ultimately obtained spectral curve. The illuminant of a colorimeter is a fixed bulb, such as a tungsten lamp,LED light or a long-life xenon lamp. However, for the same color sample, the results displayed by the instrument vary under different light sources. This is because different light sources cause different absorption and reflection of light on the sample, leading to differences in how both the human eye and the instrument perceive the color.
In general, the D65 light source is used in the application of coil steel inks for construction. The D65 light source is equivalent to average daylight. Most coil steel inks for construction are used outdoors, and sunlight is regarded as the standard light source in outdoor environments. For household appliance coil steel inks, due to their usage characteristics, they are mostly used indoors. Therefore, the A standard light source is adopted for color measurement of samples based on indoor lighting conditions. The A light source is a carefully specified tungsten light source. Other light sources, such as fluorescent light sources, can be used in many types of applications. For example, some textile factories use fluorescent light sources. Therefore, a reasonable light source should be selected as the mutually recognized measurement method based on actual usage conditions and user requirements. Once agreed upon by both parties, color measurement must be conducted under the same conditions. This helps reduce unnecessary systematic errors and human errors, achieving the optimal consistency in color measurement.
The 3nh high-precision spectrophotometric colorimeter adopts a combined LED light source with long lifespan and low power consumption, which includes UV (ultraviolet) and UV-excluded options. This design can meet the color difference detection needs of different users and supports the selection of multiple light source modes.
Discuti il tuo progetto con uno dei nostri specialisti del prodotto:
0086 755 26508999Rispondiamo alle richieste di preventivo entro 1 giorno lavorativo.
service@3nh.comInvia una richiesta demo per il prodotto che ti interessa.
Ottieni una Demo