YH1200 haze meter can easily achieve ASTM D1003 non-compensation method, ISO 13468 compensation method, full light transmittance,haze test.Open sample bin can be vertically and horizontally tested to accommodate more samples to be tested.The YH1200 haze meter uses a PDF array detector to meet the CIE V(λ)2 degree visual response. The compensation method can be used to measure the light transmittance and haze with high precision and repeatability.
Technical Advantage
1.Double standard ISO & ASTM
Able to meet the test standard requirements of different users, in accordance with ASTM D1003/1044,ISO 13468,ISO 14782,GB/T 2410,JJF 1303-2011,CIE 15.2,JIS K7105,JIS K7361,JIS K 7136
2.Easy to operate, faster and more accurate measurement
The YH1200 haze meter is equipped with a large-size touch screen for easy operation.With a PD array detector, CIE V(λ)2 degree visual response enables high precision and repeatable transmittance and fog measurements.USB data output device for docking with laboratory system.
3.Dynamic measurement
Independent light source detector and temperature sensor, constantly monitor light source and environmental change, ensure the reliability of test data.
4.With compensation port, so that the measurement data more accurate
Meet ASTM D1003 non-compensation method, ISO 13468 compensation method, full light transmittance, fog test, provide more accurate test results.
5.Easy to measure and widely applicable to samples
Open measuring area, vertical and horizontal testing, suitable for more samples to be tested.
6.Quality control software
It provides powerful software for measuring and analyzing fog and light transmittance, which is suitable for quality monitoring and tabulated management of fog and light transmittance data in various industries.The management of users will be digitized at the PC end, the difference of fog and light transmittance will be compared, and the test report form will be generated to facilitate customer customization and management.
Application
YH1200 haze meter is widely used in glass processing, plastic processing, film processing, screen processing, packaging industry, liquid pharmaceutical analysis and other aspects.
| Product Model | YH1200 Haze Meter |
| Optical Geometry |
Transmittance:0/D(Parallel light illumination, diffuse viewing) Conforms to:ASTM D1003/1044,ISO 14782,GB/T 2410,JJF 1303-2011,CIE 15.2,JIS K7105,JIS K7361,JIS K 7136 |
| Character | The instrument can easily achieve ASTM D1003 non-compensation method, full light transmittance,haze test. Open measuring area for vertical and horizontal testing. In glass processing, plastic processing, film, screen processing, packaging and other industries are widely used in transmittance,haze detection. |
| Integrating Sphere Size | Φ154mm |
| Light Source | 400nm to 700nm, combined LED light |
| Specular Component | / |
| Sensor | The PD array detector satisfies CIE V(λ)2 degree visual response |
| Wavelength Range | / |
| Wavelength Interval | / |
| Semiband Width | / |
| Transmittance measurement range | 0~100% |
| Measuring Aperture | Φ20mm/Φ15mm/Φ8mm/Φ4mm(Select a single aperture) |
| Sample Size | Thickness <170mm |
| Color Space | / |
| Color Difference Formula | / |
| Other Colorimetric Index | Haze(ASTM D1003/1044,ISO13468),Transmittance T(ISO),Transmittance T(ASTM) |
| Observer Angle | 2° |
| Illuminant | D65,A,C |
| Displayed Data | PASS/FAIL Result |
| Measuring Time | About1.5s |
| Haze resolution | 0.01unit |
| Haze repeatability | Φ20mm,within 0.1(After preheating and calibration of the instrument, standard deviation values of standard haze tablets with a test haze of about 40 for 30 times were taken at intervals of 5s.) |
| Inter-instrument Error | Φ20mm,with 0.4(After the instrument is preheated and calibrated, the standard deviation between the standard haze tablet and the reference value is tested at an interval of 5s.) |
| Dimension | L*W*H=290X211X511mm |
| Weight | About7.6kg |
| Power | AC 24V, 3A Power adapter power supply |
| Illuminant Life Span | 5 years, more than 3 million times measurements |
| Display | 7-inch TFT color LCD, Capacitive Touch Screen |
| Data Port | USB & Print serial port |
| Data Storage | Standard 1000 pcs,sample 20000 pcs |
| Language | Simplified Chinese,Traditional Chinese,English |
| Operating Environment | 0~40℃(32~104°F) |
| Storage Environment | -20~50℃(-4~122°F) |
| Standard Accessory | Power Adapter, User Guide,Quality Management Software (download from the official website),USB cable,0% calibration box,Aperture. |
| Optional Accessory | Micro-printer,Test fixture, standard haze sheet, foot switch |
| Note: | The specifications are subject to change without notice. |
Preguntas frecuentes sobre Medidores de niebla
Alta precisión y estabilidad de mediciónBaja fluctuación de ΔE (por ejemplo, NH300: ΔE)< 0.07; NR10QC: ΔE ≤ 0.03 short-term repeatability); Reliable sensors (CMOS dual-beam/silicon photodiode) and long-lasting light sources (1.6M–3M measurements over 5 years).
Diseño fácil de usar y operación convenienteInterfaces intuitivas (por ejemplo, operación “a prueba de tontos” del NH300), calibración automática y agarres ergonómicos para uso prolongado; Posicionamiento versátil (luz/alineación cruzada) para mediciones precisas.
Diseño robusto:Nuestros instrumentos colorimter están diseñados para soportar un uso riguroso, proporcionando fiabilidad a largo plazo. Las baterías de litio recargables permiten de 5.000 a 6.000 mediciones por carga (por ejemplo, NH300/TS7030), garantizando una durabilidad rentable.
Soporte de software para PC para la expansión de la funcionalidad:El software de PC (por ejemplo, CQCS3) soporta el análisis de la diferencia de color, la indexación de cromaticidad y la gestión de la biblioteca de muestras.
Soporte al cliente global:Nuestra presencia global en todas las regiones le garantiza obtener el servicio y el soporte de mantenimiento que necesita para mantener su instrumento en el rendimiento máximo.
Múltiples aberturas de medición y escenarios de aplicación:Múltiples aberturas de medición, diferentes modelos tienen diferentes aberturas de medición y algunos modelos ofrecen múltiples aberturas opcionales. Aplicable a electrónica plástica, pintura y tinta, impresión y teñido de textiles y prendas de vestir, impresión, cerámica, automoción, alimentos, medicina y otras industrias para el control de calidad del color y la detección de diferencias de color.
D/8° y 45°/0° son dos tipos de geometría de iluminación con diseño de geometría óptica diferente. La geometría de iluminación D / 8 ° es más ampliamente utilizada para la comparación y medición de colores de materiales de alto brillo; La geometría de iluminación de 45°/0° se utiliza principalmente en las industrias de impresión y envasado.
La pintura brillante se puede identificar mediante inspección visual y utilizando un medidor de brillo. Las pinturas de alto brillo son brillantes y reflectantes como un espejo, satén o cáscara de huevo tiene un brillo suave, mientras que la pintura mate no es reflectante con muy poco o ningún reflejo.
D/8° y 45°/0° son dos tipos de geometría de iluminación con diseño de geometría óptica diferente. La geometría de iluminación D / 8 ° es más ampliamente utilizada para la comparación y medición de colores de materiales de alto brillo; La geometría de iluminación de 45°/0° se utiliza principalmente en las industrias de impresión y envasado.
Los métodos de medición del color implican la aproximación visual (contra gráficos de color), la colorimetría (por medio de filtros y detectores), la espectrofotometría (un análisis espectral más detallado) y el análisis de imágenes por computadora.Estos son métodos de medición del color que se aplican en el laboratorio, la producción y la evaluación de calidad.
Brillo es un término amplio para describir la reflectividad de una superficie. Mientras que el alto brillo es un término específico que tiene la mayor reflectancia (generalmente más de 70 GU). Los acabados de alto brillo son brillantes, semejantes a espejos y exhiben más manchas superficiales que los acabados de bajo brillo.
Discúselo con uno de nuestros especialistas en productos:
0086 755 26508999Respondemos a las solicitudes de cotización dentro de 1 día hábil.
service@3nh.comEnvía una solicitud de demo para el producto que estás interesado en.
Obtén una demo